شهرسازی

پروژه پارامیس زعفرانیه در محل زعفرانیه در حال احداث می باشد که از این رو نگاهی اجمالی به این محله قدیمی و زیبای تهران می اندازیم:
محله زعفرانیه در منطقه یک شهر تهران واقع شده و از محلات شمال شهر تهران و منطقه شمیرانات به شمار می‌رود که در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد.این منطقه یکی از مرتفع‌ترین و خنک ترین مناطق تهران با آب و هوای معتدل کوهستانی است.
این محله خوش آب و هوا که دارای چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها و گلخانه‌ها بوده است ،از سمت شمال با ارتفاعات دل انگیز توچال ، از شرق و جنوب شرقی با محله تجریش و از جنوب با محله محمودیه و از سمت غرب با منطقه ولنجک همسایه است.

تاریخچه

زعفرانیه از نام های دوران قاجار است و چون کاخ_سعدآباد در این منطقه به رنگ زعفرانی بوده‌است، به تدریج زعفرانیه نام گرفته‌است؛ زیرا کسانی که می‌خواستند به این منطقه بروند نشانی درب زعفرانی کاخ را که در آن زمان مشهورترین بنای منطقه بوده‌است، می‌دادند. یکی از محل‌های قدیمی زعفرانیه سدآباد است، محله اسدآباد زعفرانیه در گذشته باغ های بسیاری داشته است که از میان آن ها تنها باغ خیامی طی گذر زمان تغییری نکرده است. بافت شهری این محله تلفیقی از شهرسازی مدرن و سنتی است.
مکان‌های فرهنگی-تفریحی

مهمترین مکان دیدنی زعفرانیه مجموعه تاریخی سعدآباد با مناظر طبیعی دل انگیز، بناها و کاخ-موزه های فرهنگی-تاریخی است. تماشاگه زمان، رصد خانه زعفرانیه، کاخ موزه ملت، موزه میر عماد، کاخ شهرام (موزه نظامی)، موزه هنرهای زیبا، باغ – موزه سینما از دیگر جاذبه های فرهنگی – دیدنی منطقه زعفرانیه هستند.
اما اماکن تفریحی زعفرانیه محدوده به بناهای تاریخی و موزه ها نمی‌شود.
زعفرانیه مجتمع های تجاری و مراکز خرید متعددی نظیر زعفرانیه پلاز، مجتمع تجاری تفریحی پالادیوم، مرکز خرید بامیک زعفرانیه و ارگ تجریش را نیز در محدوده خود دارد.


معماری – معماری داخلی


سازه

با ما در ارتباط با شید:

paramis park