شهرسازی

هر منطقه شهری برای اینکه در ذهن ساکنان و بازدیدکنندگان خود تصویر واضح و خوانایی پدید آورد نیازمند وجود نشانه شهری است بنابراین شهرها نقطه¬های بی تحرک روی نقشه¬ها نیستند، بلکه آنچه که یک شهر را پویا و جذاب ساخته و سبب ایجاد رضایت در بین شهروندان می¬شود، تاریخ، فرهنگ غنی، زیبایی و کیفیت بصری فضا و سیمای شهری است که نمود آن در المان و نشانه¬های شهری به وضوح قابل رؤیت است. در ساختار هر شهر، نشانه¬شناسی برای تحلیل هویت شهر بسیار اهمیت دارد. ساختمان الیت به دلیل نوع معماری و نور پردازی ویژه آن در شب تبدیل به نشانه شهری در منطقه فرشته شده است. ساختمان الیت ازمهم¬ترین عناصر یاری رسان در خوانش فضای شهری و از عناصر مهم هویت بخش در منطقه الهیه بخصوص خیابان مریم شرقی است. بیشترین تأثیرساختمان الیت مربوط به جنبه¬های کارکردی و دعوت کنندگی فضای کافه که در ابتدای ورودی ساختمان و لبه خیابان قرار دارد است. ساختمان الیت خود به تنهایی یک نشانه شهری قوی است که با ریخت مدرن خود به لحاظ سبک شناسی معماری موجب تقویت خوانایی و وجود پیش فضای ورودی در جوار کافه موجب سرزندگی خیابان مریم شرقی شده است.


معماری – معماری داخلی

مجتمع اداری – تجاری الیت مریم در منطقه الهیه تهران با سبک معماری مدرن، دارای فرمی نامتقارن، هیجان انگیز در شب و باشکوه در روز با متریال فلز و شیشه است که با یک عقب نشینی از لبه خیابان مریم به عنوان فضای پیش ورودی و مکث و انتظار به افراد خوش آمد میگوید. این فضا که با آبنما، باغچه بندی ها، المانهای فولادی مجسمه وار و کفسازی زیبا مزین شده، احیا کننده فضاهای شهری فراموش شده است که در مجاورت کافه الیت یک فضای شهری مینیمال و تشریفاتی را به میهمانان مجموعه هدیه کرده و آنها را به لابی، بخشهای اداری، حیاط درونی و بخشهای فرهنگی مجموعه هدایت میکند. همانطور که از نام الیت مریم پیداست معماری حیاط درونی با دیوارهای سبز، آبریزگاهها، نورپردازی و ترکیبی از متریالهای فلز و سنگ، فضایی ناشناخته، دنج و آرام با کیفیت بصری زیبا در شب را برای حضور و گفتگوی افراد خاص و جلسات کاری آنها فراهم نموده است.
این مجموعه در زمینی به مساحت ١٣۶٠ متر و زیر بنای ١٢٠٠٠ متر در در ١۴ طبقه و ٢۴ واحد اداری و ۴ واحد تجاری ساخته شده که واحد های اداری آن ١۴۵، ١۶٠ و ٢٧۵ متری با ۴ طبقه پارکینگ است.
در ساخت این مجموعه از تکنیک های خاص نماسازی مانند کیل آلمان، متریال کرایون و برندهایی معتبری مانند گوتمن آلمان و چغودراغلو ترکیه برای پنجره ها، از برند انزو برای درب ها، کابینت های آلتاویتا، شیر الات دنیلی ایتالیا و چینی های محصول دوراویت المان استفاده شده است.
از دیگر نکات فنی خاص پارامیس الیت مریم ، سیستم تاسیسات آن و استفاده از دیگ چگالشی ولف المان جهت راندمان بالا در مجموعه می باشد.
همچنین برای امنیت بیشتر سیستم اعلام حریق هوشمند و آدرس پذیر به همراه سیستم فول اسپرينكلر در مجموعه طراحی و نصب گردیده است.
از خصوصیات بارز این مجموعه ارتفاع بلند واحدهای اداری، وجود پارکینگ های لوکس با خدمات ولت_پارک میهمان، واحد نگهداری کودکان و دو کافی شاپ خاص است.
که کافه الیت با معماری داخلی زیبا و شیک همراه با فضای حیاط اختصاصی دلنشین، ضمن پذیرایی از ساکنان مجموعه از دیگر میهمانان هم جهت جلسات کاری خدمات دهی و پذیرایی مینماید.
واگذاری واحد های اداری – تجاری الیت مریم به شرکتهای ویژه بصورت استیجاری نیز از دیگر خدمات این مجموعه خاص می باشد.


سازه

با توجه به سطح خطرپذیری شهر تهران و همچنین به دلیل موقعیت و ویژگیهای خاص طرح معماری مریم، از سیستم مقاوم لرزه ای دوگانه، شامل قاب خمشی بتنی آرمه ویژه و دیوار برشی بتنی ویژه به عنوان سیستم باربر جانبی زلزله برای این پروژه انتخاب شده است. دیوارهای برشی این برج 14 طبقه شامل دیوار برشی پیرامون المان های قائم باکس پله و آسانسور می باشد. دیوارهای برشی بتنی مسلح، به صورت یک طره قائم عمل میکند که سهم زیادی از بار جانبی و نیز بخشی از بارثقلی را تحمل می کند. قاب خمشی ویژه نیز در این سازه، به صورت محیطی و مرکزی در پیرامون پلان تعبیه شده است که بخش عمده باربری ثقلی این پروژه را بر عهده دارد.
سیستم باربر ثقلی این سازه در طبقات به صورت دال تخت به همراه تیر، به منظور کنترل تغییر شکل و بهینه سازی عملکرد سیستم کف، در نظر گرفته شده است.
وجود بازشوهای متعدد و البته اجتناب ناپذیر در دیوار برشی از دیگر چالشهای طراحی این سازه می باشد که با استفاده از تدابیر خاصی، طراحی دیوارهای کوپله متناسب با ابعاد و هندسه المانهای مرزی انجام شده است.
در طراحی آیین نامه ها ایران به همراه آیین نامه ها و کد ها بین المللی مد نظر قرار می گیرد
طراحی لرزه ای برای المانهای اصلی سازه به همراه عناصر غیر سازه ای لحاظ می شود، عناصر غیر سازه ای شامل دیوارهای جداکننده، تاسیسات مکانیکی، سقفهای کاذب و … می شود
علاوه بر این در پروژه ها محلهای امنی در هر طبقه که دارای سطح عملکرد بالاتر در زلزله هست برای ایمنی جان ساکنین در نظر گرفته می شود که دارای امکانات اولیه بعد وقوع زلزله های بزرگ هستش


مکانیک

مواردی که در طراحی تاسیسات پروژه مریم لحاظ شده است :

1. سيستم تهويه مطبوع با قابليت كنترل دماي هر يك از فضاها به طور مستقل .

2. وجود منبع ذخيره آب مصرفي و آتش نشاني به حجم20000 ليتر براي قطعي آب در مواقع اضطراري.

3. سيستم تامين هواي تازه و تخليه دود در زمان حريق .

4 . استفاده از خاموش كننده اتوماتيك (اسپرينكلر) در مشاعات و پاركينگها .

5 . استفاده از برند سوپر درين در سيستم فاضلاب .

6 . استفاده از برند سوپرپايپ در لوله هاي آبرساني و تهويه مطبوع در داخل واحدها .

7 . استفاده از 2 دستگاه چيلر جذبي برند سنچوري با ظرفيت هردستگاه  180 تن

8. استفاده از 2 دستگاه ديگ از برند ولف با ظرفيت هر دستگاه  750 هزار کیلو کالری

9 . استفاده از 2 دستگاه برج خنك كننده از برند …

10.تفکیک موتورخانه  به دو بخش تجاری _ اداری و اجرای کامل هر بخش با متعلقات مربوطه شامل دیگها ، چیلر و بوستر پمپها ، مخازن ذخیره آب بصورت مجزا

11.استفاده از دیگهای چگالشی از برند ولف به علت وجود بالاترین راندمان در بین سیستم های رایج

12.وجود دستگهای هواساز جهت ارائه هوای تازه با دمای متناسب هر فصل ، در بخش اداری و تجاری


برق

الف – سیستم های الکتریکی : با توجه و رعایت قوانین و استانداردهای روز دنیا و به مانند مبحث 13 ، 3 استفاده شده است.

۱.مجهز به سیستم برق اضطراری دیزل ژنراتور در واحدها و مشاعات به ظرفیت 300 کاوا می باشد.
۲.تجهیزات حفاظتی تابلوهای برق از برند اشنایدر الکتریک اصل اروپایی می باشد.
۳.سیستم هوشمند بر مبنای اتوماسیون روشنایی ، سرمایش و گرمایش و…. از برند ABB استفاده شده است.
۴.کل سازه و بنای ساختمان تحت پوشش سیستم ارتینگ ، همبندی اصلی و سیستم صاعقه گیر قرار گرفته است.
۵.کلیه تابلوهای برق واحدها و مشاعات جهت ایمنی بیشتر از محافظ جان استفاده شده است.
۶.جهت بهینه سازی مصرف و کنترل بار اکتیو مصرفی تجهیزات موتوری از جبرانساز بانک خازنی اتوماتیک استفاده شده است.
۷.جهت تجهیزات روشنایی نهایت استفاده از بکارگیری لامپهای کم مصرف بازده انرژی بالا A++ شده است.

ب- سیستم های جریان ضعیف :

۱.کلیه فضاهای ساختمان تحت پوشش سیستم ترکیبی اعلام حریق آدرس پذیر و اطفاء حریق قرار گرفته است
۲.سیستم اینترکام داخلی ساختمان با استفاده ازبرند videx ایتالیا اجرا شده است.
۳.کلیه مبادی ورودی ، خروجی ، پارکینگها ، محوطه ، راهروها ، لابی ها تحت پوشش نظارت تصویری با رعایت مسائل امنیتی بالا قرار گرفته است.

با ما در ارتباط با شید:

paramis park