شهرسازی

پروژه الیت گاردن در منطقه باغ فردوس تهران در حال احداث می باشد لذا از دید منظر شهری نگاهی اجمالی به تاریخچه و وضعیت این محله قدیمی بطور اختصار می پردازیم:

با نگاهی به متون و اسناد تاریخی که در آنها به این باغ اشاره شده ، میتوان دریافت که آنچه اکنون به آن باغ فردوس اطلاق میشود ، تنها بخشی از یک باغ وسیع و تاریخی است.
عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین‌های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ نیز با سنگ‌چین‌هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق درآمد و روی هریک از قطعات، استخری با فواره‌های متعدد احداث شد. استخرها به گونه‌ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ‌تر به نظر می‌آمدند.

موقعیت منطقه باغ فردوس:
امروزه باغ فردوس نام محله است که بر اساس آخرین مرز بندی از شمال تهران به میدان تجریش ابتدای خیابان ولیعصر ، از جنوب به بزرگراه مدرس ، مریم شرقی(فرشته) ، از شرق به خیابانهای دربندی ،شاهد و انتهای آفریقا و از غرب به چهار راه پارک وی و خیابان ولیعصر منتهی می شود ، مساحت کل این محله 1933028 متر مربع می باشد.

آب و هوا:
بررسی ها نشان می دهد که دمای منطقه باغ فردوس چه در میانگین و چه در حداکثر و حداقل ، حدود 2 درجه نسبت به شهر تهران خنک تر است.همچنین میانگین رطوبت در این منطقه در طول سال ۴۶% ودر شهر تهران ۴۱% می باشد.
نکته قابل توجه درباره شاخص بارندگی می باشد که شمال تهران به طور میانگین 184 میلیمتر (۷۵%) بیش از مرکز تهران بارندگی دارد.

موزه و مکان های دیدنی :
موزه سینما ، کتاب فروشی حوض نقره ای و چندین فروشگاه کوچک و متفاوت محصولات هنری از آثار دیدنی این منطقه می باشد که برای هنردوستان ایرانی ایجاد گردیده است.


معماری – معماری داخلی

برج‌باغ «پارامیس الیت گاردن» در میان انبوهی از درختان کهن منطقه باغ‌فردوس تهران واقع شده‌است.

ویژگی ارزشمند این پروژه، قرارگیری در بستر سبز و برخورداری از چشم‌اندازهایی ویژه است. از این رو و در راستای تاکید بر این مزایت‌ها، اقدامات طراحانه زیر صورت گرفته است:
*طراحی ساختمانی با نمای تک رنگ و سفید، جهت کاستن از آشفتگی بصری و کم‌رنگ‌کردن صلبیت
*معماری، این امر با استفاده از سطوح شفاف گسترده تکمیل شده‌است؛ سفیدی نما در ترکیب با سبزینگی محیط اطراف ضمن تضاد، هماهنگی زیبایی ایجاد کرده است؛
*طراحی باکس‌هایی معلق در طبقات که امکان چشم‌اندازی ۳۶۰ درجه به اطراف را فراهم می‌آورد؛
*برخورداری تمامی واحدهای مسکونی از نور و منظر مطلوب.
*عملیات اجرایی ساخت این برج باغ از اسفندماه ۱۳۹۸ شروع گشت. مساحت زمین پروژه ۳۴۰۰ مترمربع و زیربنای تقریبی آن ۲۰۰۰۰مترمربع می‌باشد. برج باغ پارامیس ۱۱ طبقه مسکونی بر روی لابی و پنج طبقه پارکینگ زیر همکف را در بر می‌گیرد، که در مجموع ۵۱ واحد مسکونی آپارتمانی، ۱۴۰ پارکینگ و مشاعاتی بی‌نظیر با مساحت تقریبی ۱۹۵۰ مترمربع را در خود جای داده است. مشاعات مجموعه عبارتند از: سالن ورزش، استخر و سونای خشک و بخار، اتاق ماساژ سالن بولینگ، سالن اسکواش، زمین تنیس، سالن اجتماعات و آمفی‌تاتر می‌باشد.

گروه پارامیس پارک تلاش کرده است ضمن خلق مسکنی مدرن و لوکس خاطره‌ای از زندگی قدیم شمیرانات را برای ساکنان آن زنده سازد.


سازه

با توجه به سطح خطرپذیری شهر تهران و همچنین به دلیل موقعیت و ویژگیهای خاص طرح معماری مجتمع باغ فردوس ، از سیستم مقاوم لرزه ای دوگانه، شامل قاب خمشی بتنی آرمه ویژه و دیوار برشی بتنی ویژه به عنوان سیستم باربر جانبی زلزله برای این پروژه انتخاب شده است. دیوارهای برشی این برج 14 طبقه شامل یک هسته مرکزی بزرگ پیرامون المان های قائم باکس پله و آسانسور و نیز دو دیوار در جهت عرضی ساختمان در نقاط انتهایی پلان می باشد. هسته بتنی مسلح، به صورت یک طره قائم عمل می کند که سهم زیادی از بار جانبی و نیز بخشی از بارثقلی را تحمل می کند. قاب خمشی ویژه نیز در این سازه، به صورت محیطی و مرکزی در پیرامون پلان تعبیه شده است که بخش عمده باربری ثقلی این پروژه را بر عهده دارد.

جهت کنترل کیفی مناسب تر سازه تمامی ستونها و المانهای مرزی دیوار به صورت پیش ساخته، آرماتوربندی شده است، بعد از تایید گروه کنترل فنی بوسیله تاور کرین در محل خود نصب شده است.

کنترل کیفی مصالح مصرفی از جمله بتن و میلگرد مطابق با استاندارهای کنترل کیفی ایران به دقت انجام شده است، در این زمینه آخرین آیین نامه ها و کدهای بین المللی نیز لحاظ شده است.

سیستم باربر ثقلی این سازه در طبقات به صورت دال تخت 18 الی 25 سانتیمتری به همراه تیر، به منظور کنترل تغییر شکل و بهینه سازی عملکرد سیستم کف و در طبقات زیرزمین از دال تخت 25 الی 30 سانتی متری به همرا دراپهایی در اطراف ستونها با ضخامت 40 سانتی متر جهت بهبود عملکرد در نظر گرفته شده است.

وجود بازشوهای متعدد و البته اجتناب ناپذیر در دیوار برشی از دیگر چالشهای طراحی این سازه می باشد که با استفاده از تدابیر خاصی، طراحی دیوارهای کوپله متناسب با ابعاد و هندسه المانهای مرزی انجام شده است.

در طراحی آیین نامه ها ایران به همراه آیین نامه ها و کد ها بین المللی مد نظر قرار می گیرد

طراحی لرزه ای برای المانهای اصلی سازه به همراه عناصر غیر سازه ای لحاظ می شود، عناصر غیر سازه ای شامل دیوارهای جداکننده، تاسیسات مکانیکی، سقفهای کاذب و … می شود

علاوه بر این در پروژه ها محلهای امنی در هر طبقه که دارای سطح عملکرد بالاتر در زلزله هست برای ایمنی جان ساکنین در نظر گرفته می شود که دارای امکانات اولیه بعد وقوع زلزله های بزرگ هستش

با ما در ارتباط با شید:

paramis park